Пасічники підбивають підсумки сезону і року

У 2017 році погодні умови були для пасічників досить складними, перш за все, через затяжну весну з холодними ночами і заморозками. Травневі заморозки у низці областей України вкрай несприятливо вплинули на цвітіння одного з найцінніших медоносів – білої акації, як результат – монофлорного акацієвого меду було зібрано досить мало. Акація була присутня в основному в травневому меді. Протягом літа періодично наставало похолодання, що не дозволило бджолам повноцінно працювати на літніх медоносах. Найсприятливішим місяцем був серпень, коли відбувається збір нектару з квітів соняшнику, що дозволило отримати якісний соняшниковий мед у великому обсязі.

Ще однією складністю для бджолярів стала занижена оптова вартість меду, в результаті, частина пасічників навіть вирішила не здавати продукцію, поки не встановиться більш справедлива ціна. Що стосується роздрібного ринку, то через невисоку платоспроможність населення, мед доводилося продавати практично за ціною 2016 року в діапазоні від 90 до 120 грн за 1 літр медової продукції *. Традиційно, найбільш поширеними і доступними за ціною сортами меду були різнотрав’я і соняшник, при цьому липа, травневий і акація користувалися підвищеним попитом і продавалися дорожче – 140-150 грн. за 1 л. Спостерігалось певне зростання інтересу споживачів до монофлорного гречаного меду. Цікаво, що восени роздрібна ціна меду в магазинах і торгових мережах зросла, в той час як в Інтернеті вона практично не змінилася.

Пік споживчого попиту в цьому році розподілився на 2 періоди – червень / липень і жовтень / листопад: перший пов’язаний з появою на ринку свіжо-відкачаного меду , другий – з осіннім похолоданням і зростанням кривої простудних захворювань, коли мед активно застосовується для зміцнення імунітету, а також в профілактиці і лікуванні. Досвід показує, що стабільний попит на мед буде спостерігатися і в зимові місяці, аж до березня.

Великою проблемою цього року стало збільшення кількості фальсифікату, який продавався на міських ринках. Професійні бджолярі вкотре закликають споживачів купувати мед тільки у перевірених продавців, найкраще – безпосередньо у пасічників, це дозволить убезпечити себе від купівлі фальшивок, які не тільки не приносять ніякої користі, але навіть можуть нашкодити.

Що стосується іншої продукції бджільництва, то спостерігався стабільний попит на бджолиний підмор, який з давніх часів використовується для приготування настоянок, мазей та інших засобів за народними рецептами. Також спостерігалося зростання інтересу до такого продукту як забрус (воскові кришечки, які зрізуються із сотів перед відкачуванням меду). Забрус все більше використовують для профілактики і лікування запалень слизової оболонки ротової порожнини і горла.

В цілому, як відзначають фахівці пасіки «Медовий Бджоляр» (ТМ Знатний Мед), споживачі стали більше уваги приділяти здоровому харчуванню, і все частіше замінюють цукор медом, а при покупці ретельніше підходять до вибору меду, частіше звертаються до пасік, які не тільки розташовані поруч, а й в сусідніх регіонах, звідки можна швидко отримати продукцію, за допомогою сучасних послуг доставки.

*Тут і далі вказано середні ціни по Києву, за даними ТМ Знатний Мед.

X