Вирушаючи на ринок або в магазин, чи можна бути впевненим, що там продається справжній, натуральний мед? На жаль, це не так. Як же відрізнити справжній мед і зробити правильний вибір?
Продавці на ринках зазвичай є «перекупниками», тобто, самі не виробляють мед, тому не дбають про свою репутацію, і можуть пропонувати розбавлений і фальсифікований продукт, який і медом не можна називати. Це може бути звичайний цукровий сироп, куди для кольору доданий чай, а для запаху – трохи меду. Також ви можете зіткнутися з фальсифікатом – розчином з крохмалю, підсолодженим і підфарбованим. Крім того, ринкові торговці намагаються догодити покупцям, нагрівають вже кристалізований мед, щоб він став рідким. При цьому, мед втрачає свої цінні якості, і більше того – в ньому з’являються канцерогени! Такий «розплавлений» мед ні в якому разі не можна вживати.
В супермаркетах сьогодні теж можна побачити багато продукції з яскравими етикетками, але треба врахувати, що при «фабричному» виробництві мед обов’язково піддається термічній обробці, а значить – теж може втратити всі свої цінні властивості. Крім того, ви не можете бути впевнені в тому, що саме додавали в такий мед перед його «закаткою» у баночки.
Нагадуємо, що кристалізація – це нормальний процес для меду, є всього 2 види меду в нашій країні, що не кристалізуються – акація і липа, та й то, якщо мед повністю монофлорний, без будь-яких включень інших медоносів. Всі інші види обов’язково з часом кристалізуються, але нічого страшного в цьому немає – адже в такому стані мед зберігає всі свої корисні властивості. Тому якщо ви побачите рідкий мед на прилавку після вересня місяця – це привід замислитися!
Ось кілька простих порад, як відрізнити справжній мед від підробки.
Натуральний мед зберігається дуже довго без зміни смаку, в той час як підроблений товар практично завжди псується, або починає бродити, розшаровуватися (як би розділяється на шари за кольором і консистенцією).
Консистенція рідкого бджолиного меду завжди досить густа, навіть якщо маса зібрана недавно. Занадто рідка текстура каже про те, що мед розбавляли або занадто рано зібрали. В останньому випадку мед вважається «незрілим» і незабаром починає «закисати». Маса зрілого меду становить не менше 1,3 кілограма на літр.
Мед не повинен розбризкується при падінні з ложки. Якщо капнути мед на серветку, і поруч з краплею утворився мокрий слід – його могли розбавити. Крапля справжнього меду буде довго тримати форму.
Визначити, з яким медом ви маєте справу, можна і за медовою «ниткою». Хороший мед повинен тягнутися з ложки досить довго, утворюючи дуже тонку нитку, яка не переривається.
Справжній мед як би «намотується» на ложку, а не відразу стікає з неї.
Ранній мед не повинен бути темного кольору, адже гречка зацвітає в кінці червня. Якщо вам пропонують товар в рідкому стані з коричневим кольором, знайте, що він перетоплений або підфарбований.
Справжній мед навіть в густому стані смачний, не псується після кристалізації. Густіти різні сорти можуть по різному, вся справа в складі і умовах зберігання. Кристалики можуть бути або дуже дрібними, або досить великими.
В цілому, визначити справжній мед за смаком, запахом або кольором досить важко – адже навіть невелика кількість справжнього меду, доданого в фальсифікат, додає характерний аромат, а цукровий сироп за прозорістю і консистенцією майже не відрізняється від медової маси. Тому найкращий спосіб вберегти себе від придбання неякісних підробок – купувати мед безпосередньо у бджолярів. Бджолярі трудяться на пасіці і дорожать своїм добрим ім’ям, для них здоров’я клієнтів набагато важливіше за будь-які гроші. На жаль, і серед бджолярів іноді зустрічаються не дуже порядні люди, ось чому так важливо знайти «свого» бджоляра. Почитайте відгуки, подивіться сайт і відео, візьміть мед «на пробу» – і якщо все сподобалося, то ставайте постійним покупцем!
І останнє – справжній якісний мед не може бути дуже дешевим, адже бджільництво – важка праця, в підсумку якої ви отримуєте найцінніший продукт – натуральний бджолиний мед, користь від якого абсолютно точно виправдовує його вартість.